Pracownia nietrzymania moczu

W trosce o Pacjentów, których dotyczy problem nietrzymania moczu czy inne dysfunkcje miednicy, opracowano właściwe rozwiązanie problemów. W Pracowni Nietrzymania Moczu, Pacjenci będą mogli skorzystać z konsultacji fizjoterapeutycznej oraz z programu terapeutycznego.

Pracownia Nietrzymania Moczu zlokalizowana jest w naszym Szpitalu w budynku „A” na pierwszym piętrze. 

Konsultacje fizjoterapeutyczne

  • przed operacjami u kobiet w przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu
  • u mężczyzn przed i po operacjach urologicznych

Fizjoterapia

  • w przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu
  • w przypadku niepowodzeń po operacjach wysiłkowego nietrzymania moczu
  • w przypadku nietrzymania moczu z naglącego parcia
  • po operacjach w obrębie miednicy małej
  • w przypadku zespołów bólowych miednicy mniejszej, trudności w oddawaniu moczu - terapia behawioralna

Leczenie rozpoczynamy od diagnostyki lekarskiej oraz fizjoterapeutycznej, w celu określenia przyczyn problemu oraz określenia sposobu dalszego leczenia. Wsparciem w pracy fizjoterapeuty będą lekarze urolodzy.

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty w ramach programu terapeutycznego:
  • wywiad ogólny
  • kwestionariusz jakości życia, nasilenia objawów, w tym nietrzymania moczu, dolegliwości w obszarze miednicy
  • badanie fizykalne dna miednicy z oceną zaburzeń ortopedycznych (zaburzenia chodu, postawy ciała, statyki kręgosłupa, kończyn dolnych itp.)
  • badanie siły i funkcji mięśni dna miednicy, unerwienia somatycznego
Na podstawie tego badania formułowany jest plan leczenia fizykalnego i dobór odpowiednich metod fizjoterapeutycznych.

W Pracowni Nietrzymania Moczu Pacjenci będą mogli skorzystać z wielu metod fizjoterapeutycznych, między innymi są to:

Ćwiczenia mięśni dna miednicy

Popularnie zwane ćwiczeniami Kegla. Mięśnie dna miednicy pełnią funkcję wspierającą przez co odpowiadają za utrzymanie moczu w pęcherzu. Ćwiczenia polegają na wykonaniu kilkusekundowego skurczu mięśni dna miednicy ... z odpowiednią siłą a następnie ich rozluźnieniu. Takie ćwiczenia powtarzane regularnie wzmacniają mięśnie i poprawiają ich funkcję. Pierwsze efekty regularnych ćwiczeń widoczne są już po około 6 tygodniach.Natomiast, aby ćwiczenia przyniosły zadowalające, trwałe efekty, potrzeba dłuższego czasu terapii. Ćwiczenia dla każdej Pacjentki powinny być dobrane w sposób indywidualny, tak aby kształtowały siłę, wytrzymałość i koordynację mięśni, bo jedynie w taki sposób mogą dać pozytywne efekty. Zaletami ćwiczeń mięśni dna miednicy jest to, że mogą być wykonywane w domu, jednak najpierw Pacjentka powiniena nauczyć się prawidłowo ćwiczyć pod okiem fizjoterapeuty. Aby zwiększyć efektywność ćwiczeń stosuje się je w połączeniu z innymi metodami fizjoterapeutycznymi, np. z sEMG biofeedback czy elektrostymulacją.

sEMG Biofeedback

Metodę tą stosuje się u Pacjentów z wysiłkowym i mieszanym nietrzymaniem moczu oraz naglącym parciem. Metoda polega na nauce świadomego napinania i relaksacji mięśni dna miednicy gdyż podczas terapii Pacjent obserwuje na monitorze komputera pracę swoich mięśni. Poprawa dotyczy funkcji mięśni i ich siły. Tak jak w przypadku innych metod zachowawczego leczenia nietrzymania moczu, zaleca się, aby terapia trwała około 3 miesięcy. Jest ona bezpieczna również dla Pacjentów po operacyjnym leczeniu raka prostaty.

Elektrostymulacja mięśni dna miednicy

Jest to wysoce skuteczna metoda, która zmniejsza objawy wysiłkowego nietrzymania moczu oraz gdy przyczyną nietrzymania moczu jest zaburzenie unerwienia mięśni dna miednicy, a tym samym prowadzi do poprawy jakości życia. Polega ona na wzmocnieniu mięśni, siły, mocy mięśni dna miednicy. Efektem stosowania elektrostymulacji jest także zmniejszenie nadreaktywności mięśnia wypieracza poprzez hamowanie odruchów związanych z oddawaniem moczu. Podczas elektrostymulacji najczęściej stosowane są elektrody dopochwowe. Przeciwwskazaniami do stosowania tej metody jest: nietrzymanie moczu pozacewkowe, zaleganie moczu w górnych drogach moczowych, odnerwienie miednicy, refluks pęcherzowo – moczowodowy, wkładka wewnątrzmaciczna u kobiet w wieku reprodukcyjnym. Pierwsze pozytywne efekty elektrostymulacji widoczne są szybko, lecz terapię należy kontynuować jeszcze przez okres trzech miesięcy.

ETS

W tej metodzie wykorzystuje się własną aktywność mięśni dna miednicy, która to aktywność wyzwala stymulację elektryczną. Połączenie ćwiczeń mięśni dna miednicy i stymulacji elektrycznej zwiększa skuteczność terapii.

Terapia behawioralna

To popularnie nazywany trening pęcherza moczowego. To świadoma nauka kontrolowanego oddawania moczu (czyli nauka zachowań, przyzwyczajeń i odruchów). Terapia ta pozwala „wyćwiczyć” odruch hamowania skurczu mięśnia wypieracza pęcherza moczowego. Stosuje się ją najczęściej w przypadku występowania nietrzymania moczu: wysiłkowego, mieszanego, a także w przypadku niestabilności mięśnia wypieracza pęcherza moczowego.

WAŻNE!

W zabiegach elektrostymulacji używa się specjalnych elektrod dopochwowych lub doodbytniczych (informacji udziela fizjoterapeuta). W naszej placówce ćwiczenia mięśni dna miednicy wspomaga się poprzez wizualizację na ekranie monitora (tzw. biofeedback), co czyni terapię bardziej skuteczną. W tym przypadku wykorzystuje się specjalne elektrody osobiste dopochwowe lub doodbytnicze (informacji udziela fizjoterapeuta).

Zainteresowanych konsultacjami oraz zabiegami w Pracowni Nietrzymania Moczu prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny lub osobisty z Rejestracją.

dr n. med. Daria Chmielewska
PIĄTEK 08:00-18:00

Cennik

  • Konsultacja fizjoterapeuty - cena brutto 100 zł
  • Wizyta terapeutyczna (fizjoterapeuty) - cena brutto 220 zł (w tym USG biofeedback)