Pracownia Diagnostyczna RTG

Pracownia Diagnostyczna RTG podzielona jest na dwie części: pracownia diagnostyczna RTG składa się z dwóch części: części ogólnodiagnostycznej i części zabiegowej.

WAŻNY KOMUNIKAT
BADANIA RADIOLOGICZNE WYKONYWANE SĄ TYLKO I WYŁĄCZNIE NA PODSTAWIE PRAWIDŁOWO WYPEŁNIONEGO SKIEROWANIA NA BADANI

ZAPISY NA BADANIA RTG
poniedziałek - piątek: 8:00-18:00
w rejestracji pod nr tel. 32 602 70 00

ODBIÓR WYNIKÓW
poniedziałek - piątek: 8:00-18:00
w rejestracji - Budynek B Szpitala (parter)

Pracownia diagnostyczna RTG składa się z dwóch części: części ogólnodiagnostycznej i części zabiegowej.

CZĘŚĆ DIAGNOSTYCZNA

W części diagnostycznej Pacjenci są diagnozowani przed zabiegiem, a często badania które mają tu wykonane decydują bezpośrednio o rodzaju wykonywanego później zabiegu. 

W Pracowni Diagnostycznej RTG wykonywane są m.in. następujące badania:

  • Zdjęcie przeglądowe jamy brzusznej – ma na celu uwidocznienie zmian w układzie moczowym. Ze względu na specyfikę Szpitala jest wykonywane rutynowo u większości nowo przyjmowanych Pacjentów. U Pacjentów po zabiegach PCNL i URSL jest wykonywane kontrolnie po zabiegu, celem oceny efektów zabiegu.
  • Zdjęcie PA klatki piersiowej – jest wykonywane u Pacjentów, którzy podlegają znieczuleniu podczas zabiegu operacyjnego i ma na celu ocenę stanu płuc i serca.
  • Urografia – badanie RTG z użyciem środka cieniującego, mające na celu ocenę pracy wydzielniczej nerek, ocenę wyglądu układu miedniczkowo-moczowodowego, moczowodów i pęcherza moczowego.
  • Pielografia wstępująca – badanie polegające na podaniu przez sondę moczowodową środka kontrastowego, celem oceny jego ciągłości, sprawdzeniu kształtu (gdy inne badania tego nie obrazują) lub sprawdzeniu w którym jego odcinku znajduje się blokada powodująca upośledzenie funkcji nerki.
  • Pielografia zstępująca – badanie wykonywane przy użyciu środka kontrastowego, podawanego przez dren założony do nerki, najczęściej celem oceny prawidłowości ułożenia tego drenu lub sprawdzenia miejsca, w którym znajduje się blokada powodująca upośledzenie funkcji nerki.
  • Cystografia – badanie polega na wypełnieniu środkiem cieniującym pęcherza moczowego. Jest wykonywane u Pacjentów z podejrzeniem „dziury” w pęcherzu. Zdjęcia wykonuje się po maksymalnym wypełnieniu pęcherza i po jego opróżnieniu.
  • Cystografia mikcyjna - badanie polega na wypełnieniu środkiem cieniującym pęcherza moczowego i następnie wykonaniu zdjęcia RTG podczas mikcji. Badanie wykonuje się u  Pacjentów z refluksem oraz u Pacjentek z nietrzymaniem moczu.
  • Uretrografia – badanie polegające na podaniu środka kontrastowego do cewki moczowej celem oceny zmian w jej obrębie. Po zakontrastowaniu cewki wykonuje się zdjęcie RTG. Badanie to wykonywane jest u mężczyzn.

CZĘŚĆ ZABIEGOWA

W części zabiegowej Pacjenci poddawani są zabiegom rozbijania i usuwania kamieni z moczowodów lub nerki, odbarczeniu nerek z zastojów moczu, rozcinaniu laserem zwężania podmiedniczkowego. Pacjentki w wieku rozrodczym do niżej wymienionych zabiegów radiologicznych przyjmowane są po wcześniejszym wykluczeniu istnienia ciąży poprzez wykonanie testu ciążowego z krwi.

  • PCNL (przezskórne usunięcie kamienia) – zabieg usunięcia kamieni nerkowych przy pomocy narzędzi endoskopowych, pod kontrolą wzroku i RTG.
  • Pod kontrolą RTG wykonywane jest nakłucie nerki, co pozwala na ocenę czy narzędzia umieszczone są w miejscu pozwalającym na rozbicie i usunięcie kamienia nerkowego.
  • URSL (ureterorenoskopia z rozbiciem i usunięciem kamienia) – zabieg polegający na rozbiciu i usunięciu kamienia znajdującego się w moczowodzie przy pomocy narzędzi endoskopowych, pod kontrolą wzroku i RTG. Promieniowanie RTG jest przy tym zabiegu wykorzystywane sporadycznie, do oceny położenia narzędzi lub sondy moczowodowej, bądź też sprawdzenia lokalizacji kamienia.
  • URS (ureterorenoskopia) – zabieg polegający na wprowadzeniu ureterorenoskopu do moczowodu, w celu jego diagnostyki lub założeniu sondy moczowodowej przy pomocy tego narzędzia. Niekiedy podczas tego zabiegu wykonywana jest pielografia wstępująca. Promieniowanie RTG wykorzystywane jest rzadko podczas tego zabiegu. Stosuje się je do oceny ułożenia sondy i podczas wykonywania pielografii wstępującej.
  • PCN (nefrostomia punkcyjna) – zabieg polegający na nakłuciu nerki, wypełnionej płynem zastoinowym, celem odbarczenia układu kielichowo-miedniczkowego. Zabieg wykonywany jest pod kontrolą USG i RTG. Promieniowanie RTG wykorzystywane jest do oceny prawidłowego położenia narzędzi podczas nakłuwania a na koniec do sprawdzenia prawidłowego ułożenia drenu nefrostomijnego.
  • Założenie sondy moczowodowej – jest to zabieg wprowadzenia sondy moczowodowej do nerki przy użyciu cystoskopu. Promieniowanie RTG wykorzystuje się do oceny położenia sondy w nerce lub moczowodzie.

  • Aparat ARCADIS ORBIC
  • Aparat UROMAT 3000
  • Aparat AXIOM ICONOS R100