Pracownia Litotrypsji ( ESWL)
Wskazania do wykonania zabiegu ESWL:
- kamica kielichowa w przypadku powiększania się złogów lub złogów utrudniających odpływ moczu,
- złóg w miedniczce nerkowej,
- kamień w moczowodzie.
ZABIEG ESWL
„ESWL - Extracorporeal Shock Wave Lithotripsy - litotrypsja zewnątrzustrojową falą uderzeniową.
Litotrypsja jest najmniej inwazyjną metodą leczenia kamicy układu moczowego, która niejednokrotnie pozwala na uniknięcie leczenia zabiegowego. Jest obecnie najczęściej stosowaną metodą leczenia kamicy układu moczowego.
Ważny komunikat
skierowanie na wykonanie zabiegu eswl wydaje specjalista urolog
Zabieg wykonywany jest w pozycji leżącej w taki sposób aby maksymalnie wykorzystać siłę fali uderzeniowej. Następnie złóg, który ma być rozkruszony namierzany jest za pomocą RTG i USG. Współczesne litotryptory ustalają dawkę konieczną do rozkruszenia złogu w sposób automatyczny. Liczba impulsów fali uderzeniowej niezbędnych do wywołania efektu dezintegracji złogu zależy od wielkości, twardości i lokalizacji kamienia. Skuteczny ESWL powoduje dezintegrację - rozkruszenie złogu, który Pacjent wydala z moczem. Wydalenie odłamków trwa od kilku godzin do kilkunastu tygodni.
Zabieg wykonywany jest przez lekarza urologa w asyście doświadczonej pielęgniarki. Czas trwania każdego zabiegu jest dobierany indywidualnie do wielkości kamienia oraz jego umiejscowienia. Wszystkie zabiegi ESWL odbywają się przy pełnej świadomości Pacjenta, bez potrzeby stosowania narkozy czy blokady dolędźwiowej. Po zabiegu Pacjent z zaleceniami lekarskimi udaje się do domu.
Po litotrypsji zalecane są ćwiczenia usprawniające wydalanie fragmentów rozkruszonego złogu. Zaleca się chodzenie po schodach, podskoki, jazdę na rowerze. W zależności od lokalizacji złogu urolog może zalecić leżenie na prawym / lewym boku, głębokie skłony lub leżenie z wysoko uniesioną miednicą.
Pacjent po ESWL powinien być pod kontrolą urologiczną celem oceny stopnia dezintegracji złogu i szansy na samoistne wydalenie rozbitych fragmentów. Kontrolne USG i RTG przeglądowe nerek i pęcherza są obligatoryjne dla każdego Pacjenta po ESWL.
DZIEŃ PRZED ZABIEGIEM
W dzień poprzedzający zabieg możliwe jest normalne spożywanie pokarmów i przyjmowanie płynów, z wyjątkiem napoi gazowanych.
W DNIU ZABIEGU / WSKAZANE, ABY PACJENT:
- był na czczo, ostatni posiłek powinien być spożyty nie później jak na 6 godzin przed planowanym zabiegiem,
- przyjął zażywane leki, popijając niewielką ilością wody niegazowanej, poza lekami zmniejszającymi krzepliwość krwi.
Przy przyjęciu do zabiegu ESWL prosimy przedstawić:
- skierowanie na wykonanie zabiegu ESWL- (od specjalisty urologa,)
- dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość ze zdjęciem,
- posiadaną dokumentację medyczną (wypisy ze Szpitali, aktualne badania laboratoryjne: morfologia, badanie moczu, kreatynina, APTT oraz dokumentację radiologiczną).